Κύμη-ΑΕΚ 77-79: Πρώτο «διπλό» για την Ένωση που νίκησε στο θρίλερ

Η έβδομη προσπάθεια εκτός έδρας ήταν και η πετυχημένη για την ΑΕΚ – Η «Ένωση» επικράτησε 79-77 της Κύμης στη Χαλκίδα με πρωταγωνιστές Γκριν, Χάρις και Σάκοτα, με τους γηπεδούχους να αστοχούν σε τρίποντο στο φινάλε, αλλά κυρίως να χάνουν πολλές κρίσιμες βολές Μετά από έξι ήττες εκτός έδρας, η ΑΕΚ επιτέλους πήρε την πρώτη […]

21 Ιανουαρίου 2018

του/της Ανδρέας Κούκουρας

Μετά από έξι ήττες εκτός έδρας, η ΑΕΚ επιτέλους πήρε την πρώτη της νίκη μακριά από το γήπεδό της στην Α1 επικρατώντας για τη 13η αγωνιστική 79-77 της Κύμης.

Δεν έπεισαν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα οι «κιτρινόμαυροι», που βρέθηκαν και στο -9, ωστόσο αντεπιτέθηκαν στην τέταρτη περίοδο. Χάρις με 19 και Σάκοτα με 17 πόντους οι πρώτοι σκόρερ, καθοριστικός στο φινάλε ο Γκριν. Δεν έπαιξε καθόλου ο Ελόνου που οδεύει προς αντικατάσταση.

Αυτόχειρες οι γηπεδούχοι που είχαν διαδοχικές χαμένες βολές στο φινάλε, πρώτος σκόρερ ο ΜακΦάντεν με 19 πόντους, αλλά και δύο άστοχα τρίποντα στο τέλος για τη νίκη.

Το ματς

Η καλή εκκίνηση της ΑΕΚ (7-10) με τον Χάρις να εκτελεί και να σερβίρει στον Καββαδά δεν είχε συνέχεια. Μανωλόπουλος και ΜακΓκι πρόσφεραν σκορ και με τρεις βολές του ΜακΦάντεν οι γηπεδούχοι χάρη σε ένα 12-0 εκτοξεύτηκαν στο 19-10. Μετά από τριάμισι λεπτά χωρίς σκορ η «Ένωση» συνήλθε και εκμεταλλευόμενη τα δύο γρήγορα φάουλ του ΜακΓκι και τις ανάσες του ΜακΦάντεν αρχικά μείωσε (24-18 στο δεκάλεπτο) και ολοκληρώνοντας ένα 9-0 πέρασε μπροστά και με τρεις (24-27).

Το σχήμα με Γκριν-Ξανθόπουλο μαζί λειτουργούσε καλύτερα, Σάκοτα και Μαυροειδής έδωσαν ουσιαστικές λύσεις από τον πάγκο και οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν μια βραχεία κεφαλή (29-32). Η Κύμη με τρία διαδοχικά τρίποντα από Μανωλόπουλο, Τζόουνς και ΜακΦάντεν επέστρεψε στην πρωτοπορία και παρέμεινε εκεί ως το τέλος του ημιχρόνου (42-40), που τη βρήκε μόλις στο ένα λάθος.

Σε αντίθεση με τους γηπεδούχους, η ΑΕΚ έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο και αυτό το στοιχείο σε συνδυασμό με την ευστοχία της Κύμης στα τρίποντα (7/15) έφερε τη διαφορά στους επτά (53-46). Χάρις και Σάκοτα με προσωπικά καλάθια προσπαθούσαν να κρατήσουν κοντά την «Ένωση», που όμως ήταν αναποτελεσματική στην άμυνα (60-53). Οι «κιτρινόμαυροι» πάντως δεν κατέθεσαν τα όπλα. Παρά τα πολλά χαμένα ριμπάουντ ισοφάρισαν με τρίποντο του Ξανθόπουλου πέντε λεπτά πριν το τέλος (67-67), ενώ με ένα μεγάλο τρίποντο και δύο βολές του Γκριν έφτασαν στο +3 (72-75) στα 1:52 πριν το τέλος. ΜακΓκι και Τζόουνς είχαν από 1/2 βολές (74-75) σε αντίθεση με τον αλάνθαστο Γκριν (74-77), αλλά το κάρφωμα του Αμερικανού σέντερ στα 21,8’’ κράτησε ζωντανή την Κύμη (76-77).

Ο Χάρις αξιοποίησε μόνο τη δεύτερη βολή από το φάουλ που του έγινε αμέσως (76-78) αφήνοντας 20,8’’ στους γηπεδούχους. Το τρίποντο νίκης του ΜακΦάντεν δεν βρήκε στόχο, αλλά ο ΜακΓκι κέρδισε βολές και παρότι απέτυχε σε αμφότερες η έξυπνη κίνηση του Καστρίτη να βάλει στη διεκδίκηση Κάιζερ και Γλυνιαδάκη απέδωσε. Ο πρώτος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και είχε 1/2 από τη γραμμή (77-78), ο Γκριν τον μιμήθηκε (77-79) αλλά το τρίποντο του ΜακΦάντεν στην εκπνοή ήταν κακό και η ΑΕΚ πανηγύρισε τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 24-18, 42-40, 60-56, 77-79.

Κύμη (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 10, Οκερέαφορ 6 (4 ριμπ.), ΜακΓκι 14 (7 ριμπ.), ΜακΦάντεν 19 (4 ριμπ., 4 ασίστ), Σμιθ 5 (5 ασίστ), Τσαγκαράκης 3, Τζόουνς 15 (4 ριμπ.), Γλυνιαδάκης, Κάιζερ 3 (4 ριμπ.), Μπάρλος 2.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς (3 ριμπ.), Γκριν 14 (5 ασίστ), Χάρις 19 (6 ριμπ., 4 ασίστ), Λαρεντζάκης 3, Καββαδάς 8, Ξανθόπουλος 5, Σάκοτα 17 (5 ριμπ.), Άτιτς, Μπάρλοου 5, Μαυροειδής 8 (10 ριμπ.).