Άνετη νίκη «χρυσάφι» για την Κύμη επί του Λαυρίου

0

Η Κύμη (6-8) νίκησε το Λαύριο (9-5) με 94-81 παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ κι έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Η Κύμη συνέχισε την ανοδική της πορεία υποχρεώνοντας το Λαύριο σε δεύτερη συνεχόμενη ήττα (94-81). Οι γηπεδούχοι έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ στην επίθεση και με «όπλο» τον πλουραλισμό τους πανηγύρισαν το αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με πέντε να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων και να εκμεταλλεύονται την κούραση των φιλοξενούμενων.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη προερχόταν από διπλή παράταση δύο μέρες αργότερα (έπαιξε Δευτέρα με τον Παναθηναϊκό) κάτι το οποίο δεν μπόρεσε να διαχειριστεί σωματικά.

Η Κύμη είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης με την αναμέτρηση να κρίνεται στο τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 23-14.

Η Κύμη νίκησε γιατί αρχικά έπαιξε ρόλο η κούραση του Λαυρίου από τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό που κρίθηκε μετά από 50′ κι έγινε δύο μέρες αργότερα. Η Κύμη ήταν ανώτερη σε δίποντα (57%-50%), στις βολές (79%-6%), πήρε 14 περισσότερα ριμπάουντ (35-18) και βρήκε 42 πόντους μέσα από το «ζωγραφιστό».

Ο Θάντους ΜακΦάντεν έκανε τη διαφορά καθώς είχε 18 πόντους (5/7δ., 1/6τρ., 5/5β.), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 λάθη.

Αντίθετα ο Στίβεν Γκρέι ήταν αυτό που λέμε «πέρασε και δεν ακούμπησε». Έμεινε στους 6 πόντους με 0/3 δίποντα και 2/3 τρίποντα παίρνοντας μόλις 2 ριμπάουντ.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το διάστημα που κρίθηκε το ματς.

Ο Τέντι Οκερέαφορ μπορεί να χαρακτηριστεί «αφανής ήρωας», καθώς τελείωσε με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο κι ένα λάθος.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 47-44, 70-58, 94-81