Έχασε από τον Φάρο η Κύμη

Ο ΓΣΛ Φάρος σημείωσε την 2η νίκη του στο πρωτάθλημα με δραματικό τρόπο, 71-70 μέσα στην έδρα της Κύμης με καθοριστικό τελευταίο δεκάλεπτο από τον Μανώλη Παπαμακάριο. Η Κύμη είχε την ευκαιρία της για τη νίκη, ο Τζόουνς αστόχησε στο τελευταίο σουτ και ο ΓΣΛ Φάρος απέδρασε με μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη, 71-70. Κορυφαίος […]

28 Οκτωβρίου 2017

του/της Ανδρέας Κούκουρας

Ο ΓΣΛ Φάρος σημείωσε την 2η νίκη του στο πρωτάθλημα με δραματικό τρόπο, 71-70 μέσα στην έδρα της Κύμης με καθοριστικό τελευταίο δεκάλεπτο από τον Μανώλη Παπαμακάριο.

Η Κύμη είχε την ευκαιρία της για τη νίκη, ο Τζόουνς αστόχησε στο τελευταίο σουτ και ο ΓΣΛ Φάρος απέδρασε με μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη, 71-70. Κορυφαίος για τους νικητές ο Γουέαρ με 16, στους 14 ο Σάφτενααρ, καταλύτης στο φινάλε ο Παπαμακάριος με 13. Πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους ο Μανωλόπουλος με 14.

Το ματς

Ο Φάρος με τον Σάφτενααρ να σημειώνει τους πέντε πρώτους πόντους στον αγώνα, μπήκε στη θέση του οδηγού και έχτισε από το ξεκίνημα μια διαφορά που κυμαινόταν σε διαφορές επτά-οτώ πόντων, ενώ στη μέγιστη τιμή για την πρώτη περίοδο έφτασε και τους εννέα (3-12) στο 4’. Από το 15-22 του 8’, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 5-0 για να μειώσουν σε 20-22.

Στην εκκίνηση της β’ περιόδου το σερί επεκτάθηκε σε 7-0 με το καλάθι του Σακελλαρίου, για να έρθει η ισοφάριση με 22-22, όμως μέχρι το 13’ η φιλοξενούμενη κατόρθωσε πάλι να πάρει μια διαφορά έξι πόντων. Με εκφραστές τους Μουράτο και Σάφτενααρ, ο Φάρος θα κάνει ένα σερί 10-0 από το 25-28 για να δώσει έκταση στο προβάδισμα του με 25-38, ενώ το πρώτο μέρος έκλεισε με 30-40.

Μέχρι τα μισά της 3ης περιόδου ο Φάρος κατάφερνε να έχει διψήφια διαφορά αφού με το καλάθι του Γουέαρ έγινε το 36-49, όμως η Κύμη με πρωταγωνιστή τον Τσαγκαράκη πάει σε ένα σερί 11-0 για να μειώσει την διαφορά στο -2 , στο 27’, με την διαφορά στο 3ο δεκάλεπτο να κάθεται στο +3 για τους Λαρισαίους.

Με καλάθι του Νώντα Παπαντωνίου ο Φάρος πάει στο +5 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, αλλά ο ΜακΓκι με γκολ-φάουλ και ο Μανωλόπουλος φέρνουν το ματς στο 58-58, ενώ λίγο αργότερα το σκορ είναι πάλι ισόπαλο στο 60-60. Ένα τρίποντο του Παπαμακάριου, 3:44 πριν το φινάλε δίνει ένα μικρό προβάδισμα στον Φάρο με 61-65. Άλλες δύο βολές του Παπαμακάριου δίνει προβάδισμα πέντε πόντων στον Φάρο, αλλά οι Τζόουνς και Μανωλόπουλος φέρνουν ξανά το ματς στον πόντο 68-69. Ο Τζόουνς με δύο βολές κάνει το 70-71, 50’’ πριν το τέλος, ο Φάρος κάνει κάκιστη επίθεση και έτσι η Κύμη έχει την τελευταία επίθεση. Ο Τζόουνς όμως ήταν άστοχος, η μπάλα κύλησε μακριά και ο Φάρος κράτησε τη σπουδαία νίκη με την ελάχιστη διαφορά (70-71).

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 30-40, 53-56, 70-71

Κύμη: Μανωλόπουλος 14(2), Οκερεαφόρ 7(2), Τσαγκαράκης 12(1), Γλυνιαδάκης 3, Σμιθ 10(1), Έντουαρντς , Γερομίχαλος 1, Τζόουνς 11, Σακελλαρίου 5, ΜακΓκι 7

ΓΣΛ Φάρος: Γουέαρ 16(2), Ντρέιπερ 4, Σαφτενααρ 14(1), Παπαντωνίου 4, Παπαμακάριος 13(2), Μαραγκός 2, Μουράτος 9, Διαμαντάκος 6, Γκάλογουεϊ 2, Φορμπς 1