Σημαντική βαθμολογική και ψυχολογική «ανάσα» για την Κύμη στα Τρίκαλα (60-71)

Η Κύμη (2-6) επικράτησε των Τρικάλων (2-6) με 71-60 και ανέβηκε πάνω από την επικίνδυνη ζώνη, υπερτερώντας πλέον στην ισοβαθμία με τους Θεσσαλούς. Η Κύμη πήρε σημαντική βαθμολογική και ψυχολογική «ανάσα» ενόψει της συνέχειας, πανηγυρίζοντας σπουδαία νίκη στην έδρα των Τρικάλων που παρατάχθηκαν χωρίς τον Κώστα Βασιλειάδη, ο οποίος συνεχίζει την καριέρα του στην Τενερίφη. […]

9 Δεκεμβρίου 2017

του/της Ανδρέας Κούκουρας

Η Κύμη (2-6) επικράτησε των Τρικάλων (2-6) με 71-60 και ανέβηκε πάνω από την επικίνδυνη ζώνη, υπερτερώντας πλέον στην ισοβαθμία με τους Θεσσαλούς.

Η Κύμη πήρε σημαντική βαθμολογική και ψυχολογική «ανάσα» ενόψει της συνέχειας, πανηγυρίζοντας σπουδαία νίκη στην έδρα των Τρικάλων που παρατάχθηκαν χωρίς τον Κώστα Βασιλειάδη, ο οποίος συνεχίζει την καριέρα του στην Τενερίφη. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους σκορ 17-5 στην τρίτη περίοδο κι έφτασαν στην σπουδαία νίκη.

Ο αγώνας

Ο Φέισι ισοφάρισε σε 15-15 για τα Τρίκαλα ενώ η Κύμη έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 17-21 με τις βολές του Σμιθ. Ο Τέγιτς μείωσε σε 31-35 ενώ ο Τσαγκαράκης ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 31-41 στο 15’52”. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 35-45, ο Τζόουνς μείωσε σε 37-46 ωστόσο η Κύμη έκανε σερί 12-0 και προηγήθηκε 37-58 με τον ΜακΦάντεν στο 26’31”, βάζοντας τις βάσεις της νίκης. Μάλιστα ο Μπάρλος ανέβασε τη διαφορά στο +22 (40-62) με τη λήξη της τρίτης περιόδου για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, η οποία κράτησε το προβάδισμα ως το φινάλε κι έφτασε στη σπουδαία νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Κύμη κατέβασε 50 ριμπάουντ, τα 16 επιθετικά, αντί 34 των Τρικάλων.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σμιθ σκόραρε 21 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ σε 34:40.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μάρεϊ περιορίστηκε στους 4 πόντους με 1/6 σουτ εντός πεδιάς σε 38:21

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κάιζερ της Κύμης έκανε double-double με 10 πόντους και 12 δευτερόλεπτα.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το σερί της Κύμης στην τρίτη περίοδο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τα Τρίκαλα την απόδοσή τους στο τρίτο δεκάλεπτο, η Κύμη τα 15 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 35-45, 40-62, 60-71.