Άσχημη μέρα για Κύμη, που έχασε και από το Περιστέρι με 56-87

Ούτε στην έδρα της Κύμης δεν σταμάτησε το «εξπρές» του Αργύρη Πεδουλάκη, που συνέτριψε την ομάδα της Εύβοιας Συνεχίζει να βγάζει… μάτια με την απόδοσή του το Περιστέρι. Οι «πρίγκιπες της δυτικής όχθης», έκαναν με χαρακτηριστική ευκολία το 4/4 στο πρωτάθλημα στο κλειστό της Χαλκίδας, μη αφήνοντας με το τελικό 87-56 κανένα περιθώριο αμφισβήτησης και […]

28 Οκτωβρίου 2018

του/της Ανδρέας Κούκουρας

Ούτε στην έδρα της Κύμης δεν σταμάτησε το «εξπρές» του Αργύρη Πεδουλάκη, που συνέτριψε την ομάδα της Εύβοιας

Συνεχίζει να βγάζει… μάτια με την απόδοσή του το Περιστέρι. Οι «πρίγκιπες της δυτικής όχθης», έκαναν με χαρακτηριστική ευκολία το 4/4 στο πρωτάθλημα στο κλειστό της Χαλκίδας, μη αφήνοντας με το τελικό 87-56 κανένα περιθώριο αμφισβήτησης και αντίδρασης στην Κύμη, που έμεινε με ρεκόρ 1-3.

Κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους που έκαναν θραύση πίσω από τη γραμμή των 6.75 με 12/27 τρίποντα, ήταν οι Χάροου, Γκρέι και Μπεντίλ, σημαντική και η συμβολή των Βασιλόπουλου και Κλαρκ. Κάκιστη η εμφάνιση όλων των παικτών των γηπεδούχων, που δεν θύμισαν σε τίποτα την ομάδα που δυσκόλεψε πολύ τον Ολυμπιακό πριν δύο εβδομάδες.

Ο αγώνας

Με τρομερή συγκέντρωση στην άμυνα και λύσεις από το μακρινό σουτ, το Περιστέρι προηγήθηκε 16-6 στο 6’. Γκρέι, Ντάνιελ και Χάροου έκαναν ο,τι ήθελαν την άμυνα της Κύμης, που έμεινε πίσω με 20-10 στο δεκάλεπτο, αφού είχε μοναδική αξιόπιστη λύση τον Τουντζιαράκη. Οι φιλοξενούμενοι, είχαν 5/7 τρίποντα σε αυτό το διάστημα, με τα τρία εξ’ αυτών του Γκρέι.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες έκαναν πολλά λάθη όμως η Κύμη δε μπορούσε να μειώσει τη διαφορά καθώς ήταν πολύ άστοχη (10/31 εντός πεδιάς στο ημίχρονο), ενώ το Περιστέρι είχε πάρει ήδη τους 11 πόντους μέχρι την ανάπαυλα από τον αιφνιδιασμό. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 24-37, με τον Χάροου να ξεχωρίζει από την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη.

Το… πάρτι του Περιστερίου δεν είχε σταματημό ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Με τον Βασιλόπουλο να δίνει βοήθειες, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με+22 (51-29 στο 25’) και +26 (57-31 στο 27’), με τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη να κάνουν το ένα λάθος πίσω από το άλλο. Έτσι, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη μεγαλύτερη μέχρι εκείνο το σημείο διαφορά (+31), καθώς οι πρίγκιπες της δυτικής όχθης προηγούνταν με 65-34 και 11/19 τρίποντα. Εύλογα, η συνέχεια μέχρι και το τέλος του αγώνα ήταν μια τυπική διαδικασία (ανώτερη τιμή διαφοράς το +36, 51-87 ένα λεπτό πριν το τέλος), με τον Περιστέρι να πανηγυρίζει μία ακόμα νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 24-37, 36-65, 56-87.

Κύμη (Καστρίτης): Μπολντς 9 (1), Χόρτον 3, Σαγκς 9, Κάμπχορ 11 (2), Γουάσινγκτον 2, Πουλιανίτης, Τσιάρας, Στυλιανού 3 (1), Μαραγκός 3, Τουντζιαράκης 8, Ουμπίλα 2.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 7 (1), Χάροου 20 (2), Γκρέι 18 (6), Αγραβάνης, Ντάνιελ 7 (1), Μουράτος 4, Σκορδίλης 4, Φιλιππάκος 2, Κλαρκ 7 (1), Μπεντίλ 15 (1), Σίρκο, Καράμπελας.