Πήρε ιστορική πρόκριση η Κύμη με τρίποντο στο τέλος επί του Περιστερίου

Με το μεγάλο τρίποντο του Ουάσινγκτον στα 2” πριν τη λήξη, η Κύμη νίκησε 74-73 το Περιστέρι και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στον ημιτελικό του Κυπέλλου! Λίγες μετά τη συντριβή της από το Περιστέρι, η Κύμη πήρε τη ρεβάνς, καθώς χάρη στο τεράστιο τρίποντο του Ουάσινγκτον στα 2’’ πριν τη λήξη, επικράτησε […]

3 Νοεμβρίου 2018

του/της Ανδρέας Κούκουρας

Με το μεγάλο τρίποντο του Ουάσινγκτον στα 2” πριν τη λήξη, η Κύμη νίκησε 74-73 το Περιστέρι και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στον ημιτελικό του Κυπέλλου!

Λίγες μετά τη συντριβή της από το Περιστέρι, η Κύμη πήρε τη ρεβάνς, καθώς χάρη στο τεράστιο τρίποντο του Ουάσινγκτον στα 2’’ πριν τη λήξη, επικράτησε 74-73 και έτσι προκρίθηκε στην τετράδα του Κυπέλλου για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Πολλές ανατροπές είχε η αναμέτρηση, με τους γηπεδούχους να ήταν στο +9 στο 36’, αλλά την ομάδα των δυτικών προαστίων να κάνει ένα 11-0 με τους Βασιλόπουλο και Χάροου, παίρνοντας το προβάδισμα στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ωστόσο, η τελευταία… λέξη ανήκε στο σύνολο του Καστρίτη, το οποίο πήρε τη νίκη και την πρόκριση με αυτό τον δραματικό, αλλά και εντυπωσιακό τρόπο.

Πολύ… φουριόζο ξεκίνημα για το Περιστέρι στο παιχνίδι (2-9), με την Κύμη να αντιδρά στη συνέχεια και να πλησιάζει στον πόντο (10-11), μέχρι τα μισά. Ωστόσο, η απάντηση της ομάδας του Πεδουλάκη ήρθε γρήγορα, καθώς μέσα από την καλή της άμυνα έτρεξε ένα 11-0 (10-22), για να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +13 (12-25).

Με 6-0 μπήκαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο (18-25), αλλά τον Μουράτο να αποκαθιστά την… τάξη και να στέλνει ξανά τους φιλοξενούμενους στο +10 (18-28). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι απέκτησε έναν γρήγορο ρυθμό με καλάθια εκατέρωθεν, αλλά το Περιστέρι είχε σταθερά το προβάδισμα και έτσι πήγε στα αποδυτήρια με το +7 (34-41).

Πολύ καλές άμυνες έβγαλε η Κύμη στο πρώτο τρίλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου και χτυπώντας με τον Χόρτον μέσα από τη ρακέτα, μείωσε στον πόντο (40-41). Το Περιστέρι αντέδρασε με τον Βασιλόπουλο (40-46), αλλά οι Μπολντς και Σαγκς πήραν τους γηπεδούχους από το… χέρι, βάζοντάς τους αρχικά μπροστά (53-51), με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου τους βρίσκει στο +3 (57-54).

Με την ίδια… φόρα μπήκε το σύνολο του Καστρίτη και στην τέταρτη περίοδο, φτάνοντας στο +8 (62-54), με το Περιστέρι να κάνει το ένα λάθος πίσω από το άλλο και έτσι η Κύμη πήγε ακόμη και στο +9 (69-60), στο 36’. Ωστόσο, οι παίκτες του Πεδουλάκη έκαναν την αντεπίθεσή τους και με τους Βασιλόπουλο και Χάροου να βάζουν τεράστια καλάθια, πέρασαν μπροστά (69-71), στο 39’! Τη λύση για τους γηπεδούχους έδωσε ο Σαγκς, ο οποίος ισοφάρισε (71-71), στα 30’’ πριν τη λήξη, αλλά ο Χάροου απάντησε εκ νέου (71-73), στα 11’’. Παρ’ όλα αυτά, ο Ουάσινγκτον… φυλούσε το καλύτερο για το τέλος, καθώς με ένα μεγάλο τρίποντο έκανε το 74-73, με τον Μπεντίλ να αστοχεί στα 2,1’’ και έτσι η Κύμη να παίρνει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 34-41, 57-54, 74-73

Κύμη (Καστρίτης): Χόρτον 9, Σαγκς 22 (3), Μπολντς 18 (1), Τουτζιαράκης 6, Κάμφορ 6, Ουάσινγκτον 6 (2τρ., 10ριμπ.), Τσιάρας 2, Πουλιανίτης 2, Μαραγκός, Μητσιμπόνας 3 (1).

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 6, Μουράτος 4, Αγραβάνης 3, Ντάνιελ 13, Κλαρκ 3, Σίρκο 3 (1), Γκρέι 10 (2), Μπεντίλ 8, Χάροου 14 (2).