Έχασε και από τον Χολαργό 57-66, η Κύμη

Η Κύμη (1-7) πήγε να κάνει το μεγάλο comeback, αφού έφτασε το ματς στον πόντο (50-51, 34′), αλλά ο Χολαργός (3-5) έφυγε τελικά νικητής από την Χαλκίδα (57-66). Χωρίς νίκη στην έδρα της η ομάδα της Εύβοιας. Οι γηπεδούχοι κόντεψαν να κάνουν μεγάλη ανατροπή, αφού επέστρεψαν από το -14 (24-40, 22′), αλλά τα δύο γρήγορα […]

9 Δεκεμβρίου 2018

του/της Ανδρέας Κούκουρας

Η Κύμη (1-7) πήγε να κάνει το μεγάλο comeback, αφού έφτασε το ματς στον πόντο (50-51, 34′), αλλά ο Χολαργός (3-5) έφυγε τελικά νικητής από την Χαλκίδα (57-66). Χωρίς νίκη στην έδρα της η ομάδα της Εύβοιας.

Οι γηπεδούχοι κόντεψαν να κάνουν μεγάλη ανατροπή, αφού επέστρεψαν από το -14 (24-40, 22′), αλλά τα δύο γρήγορα αντιαθλητικά των Πουλιανίτη-Κάμφορ στον Λοβ, έβαλαν τέλος στα όνειρά τους. Η ομάδα των Κουτσού-Συμεωνίδη έμεινε χωρίς νίκη στην έδρα της κι εξακολουθεί να βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, μαζί με τους Κολοσσό-Ρέθυμνο.

Χόρτον (17π., 10ρ.) και Σαγκς (13π., 7ρ.) πάλεψαν για την Κύμη.

Από την άλλη, οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη έκαναν το πρώτο «διπλό» της χρονιάς και πήραν… ανάσα για τη συνέχεια.

Το ματς

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Χολαργό να εκτελεί από την περιφέρεια και την Κύμη να «χτυπά» στη ρακέτα. Ο Σαγκς ευστόχησε σε τρίποντα για το 10-8 (5′), ενώ στη λήξη του δεκαλέπτου ο Πουλιανίτης έβαλε ένα εντυπωσιακό buzzer beater, το οποίο, όμως, ήταν εκτός χρόνου (14-17, 10′). Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους 5-11 (19-28, 16′), η Κύμη προσπάθησε να μειώσει (24-29, 18′), αλλά ο Χολαργός, μέσω της άμυνάς του, έφτασε στο 24-34 (20′).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Χολαργός πήγε στο +14 (24-40, 22′), αλλά η Κύμη έκανε… αντεπίθεση. Η ομάδα των Κουτσού-Συμεωνίδη μείωσε σε 34-43 (25′) και μέσα από την καλή κυκλοφορία της μπάλας, πλησίασε σε 46-49 (29′), για να κάνει ο Γιάνκοβιτς το 46-51 (30′).

Το άγχος ήταν εμφανές στην τελευταία περίοδο, με τις ομάδες να κάνουν λάθη και την Κύμη να έχει 4 πόντους στα πρώτα λεπτά (50-51, 34′). Τα δύο αντιαθλητικά της Κύμης (Πουλιανίτης και Κάμφορ σε Λοβ), έδωσαν το δικαίωμα στο Χολαργό να κάνει το 50-55 (35′) και στην συνέχεια να φτάσει στη νίκη, εκτελώντας από την περιφέρεια (57-66, 40′)

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Χολαργός πήρε 41 ριμπάουντ και 36 πόντους από τον πάγκο.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο νεοαποκτηθείς Τάλτον (14π.) και ο Λοβ (16π.) οδήγησαν το Χολαργό στη νίκη.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Φιτζπάτρικ μέτρησε 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Αγκμπελίς (7ρ., 3τ.) μπορεί να μην έκανε πολλά επιθετικά, αλλά αμυντικά ήταν εξαιρετικός.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο ΤζεΚουάν είχε 0/6 σουτ σε 17:07.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η Κύμη είχε φτάσει στον πόντο (50-51, 34′), αλλά οι Πουλιανίτης-Κάμφορ έκαναν δύο γρήγορα αντιαθλητικά στον Λοβ, ο οποίος ευστόχησε και στις 4 βολές. Λίγο αργότερα, ο Τάλτον με τρίποντο «τελείωσε» το ματς (52-60, 37′).

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Κύμη το ότι… φοβήθηκε την νίκη, ενώ ο Χολαργός το κενό του διάστημα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το buzzer beater τρίποντο του Πουλιανίτης στο πρώτο δεκάλεπτο, κι ας μη μέτρησ

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 24-34, 46-51, 57-66.