Μόνη και τελευταία η Κύμη

Το απόλυτο στην έδρα της, διατήρησε η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου, που επικράτησε με 81-74 της Κύμης. Παρά το γεγονός πως οι νησιώτες πήγαν να κάνουν τα εύκολα-δύσκολα προς το φινάλε του αγώνα, διατήρησαν το αήττητο στην έδρα τους με 5/5 με πρωταγωνιστή τον Έβανς που έκανε νταμπλ-ντάμπλ με 17 πόντους και 14 ριμπάουντ. Από […]

23 Δεκεμβρίου 2018

του/της Ανδρέας Κούκουρας

Το απόλυτο στην έδρα της, διατήρησε η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου, που επικράτησε με 81-74 της Κύμης. Παρά το γεγονός πως οι νησιώτες πήγαν να κάνουν τα εύκολα-δύσκολα προς το φινάλε του αγώνα, διατήρησαν το αήττητο στην έδρα τους με 5/5 με πρωταγωνιστή τον Έβανς που έκανε νταμπλ-ντάμπλ με 17 πόντους και 14 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ουάσινγκτον με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ. Το παιχνίδι κρίθηκε από τα μισά της 2ης περιόδου, μέχρι τα μισά της 3ης, όταν οι γηπεδούχοι σε 9:45 σε αυτό το διάστημα, έκαναν ένα 21-0.

Η πρώτη περίοδος κύλησε με τους δύο αντιπάλους να αποκτούν μέγιστη διαφορά των πέντε πόντων, αρχικά οι γηπεδούχοι και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με 14-19 με καλάθι και φάουλ του Τουντζιαράκη στο τελευταίο λεπτό. Όμως με τρεις βολές, οι γηπεδούχοι κατέβασαν τη διαφορά στο -2, για το 17-19 στην πρώτη περίοδο.

Οι γηπεδούχοι πήραν μπροστά στην 2η περίοδο μετά τα μισά της, αφού από το 24-27 που υπήρχε εκείνη τη στιγμή, ακολούθησε να 9-0 σερί για τον Ήφαιστο που έφερε μπροστά τους γηπεδούχους στη λήξη του πρώτου μέρους με 33-27. Αθροιστικά η Κύμη έμεινε δίχως καλάθι για 9:45 αφού και από την εκκίνηση της 3ης περιόδους μέχρι το 25’, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να σημειώσουν ούτε πόντο με το συνολικό σερί σε αυτά τα 9:45 από τα μισά της δεύτερης περιόδου, μέχρι τα 5:15 πριν το τέλος της 3ης να είναι 21-0.

Ο Ήφαιστος έδειχνε πως έχει καθαρίσει στα 3:25 πριν το φινάλε με το σκορ στο 70-52, όμως η Κύμη εξαπέλυσε την τελική αντεπίθεση με ένα επιμέρους 14-3, για να φέρει το ματς στο -7 με 73-66 στα 48’’ πριν το τέλος. Ο Τζεκουάν με καλάθι και φάουλ έκανε το 75-69, αλλά μια βολή του Σμιθ και δύο εύστοχες του Μπράζελτον έδωσαν μια διαφορά εννέα πόντων στα 19’’ πριν το φινάλε. Οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν μέχρι τους τέσσερις τη διαφορά με πέντε σερί πόντους, αλλά για την Κύμη ήταν πλέον αργά, με τον Ήφαιστο να παίρνει το ροζ φύλλο με 81-74.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 33-27, 54-37, 81-74