Ανέβηκε στην 3η θέση ο Αστέρας

Νέα νίκη για τον Αστέρα πριν από λίγο στο «Αθ. Νοικοκυράκης». Η ομάδα του Πάρη Ανδράλα επιβλήθηκε και του Οικονόμου Τσαριτσάνης με σκορ 2-1 και έπιασε την 3η θέση της βαθμολογίας, πίσω από Νίκη Βόλου και Ολυμπιακό Βόλου. Ο Αστέρας άνοιξε το σκορ στο 17 με τον Γεωργουσόπουλο. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση λίγο πριν […]

24 Ιανουαρίου 2019

του/της Newsroom

Νέα νίκη για τον Αστέρα πριν από λίγο στο «Αθ. Νοικοκυράκης». Η ομάδα του Πάρη Ανδράλα επιβλήθηκε και του Οικονόμου Τσαριτσάνης με σκορ 2-1 και έπιασε την 3η θέση της βαθμολογίας, πίσω από Νίκη Βόλου και Ολυμπιακό Βόλου.

Ο Αστέρας άνοιξε το σκορ στο 17 με τον Γεωργουσόπουλο. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Ντούφα, αλλά οι γηπεδούχοι πέτυχαν γκολ με το καλημέρα στην επανάληψη με τον συνήθη ύποπτο Χρήστο Αλεξίου στο 46.

Έτσι, η ομάδα της Ιτέας έφτασε τον ΑΣ Μετέωρα στην κατάταξη – εκκρεμεί ο αναβληθείς μεταξύ τους αγώνας την άλλη Τετάρτη στην Καλαμπάκα – και πλέον φιγουράρει στα ψηλά πατώματα της βαθμολογίας, παίρνοντας σημαντική διαφορά από τις ομάδες που παλεύουν για την παραμονή τους.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια

Στη μάχη της παραμονής τη νίκη της ημέρας πέτυχε ο Θησέας Αγριάς περνώντας νικηφόρα (0-1) από τη Στυλίδα, αποτέλεσμα που τον φέρνει 7 βαθμούς πάνω από τη γραμμή σωτηρίας. Χαρακίρι για το Μακρυχώρι εντός έδρας, καθώς ισοφαρίστηκε στο 92 (!) από τα Μετέωρα (1-1) κι έτσι παρέμεινε εντός της διακεκαυμένης ζώνης. Σε κίνδυνο, έστω και όχι άμεσο, είναι κι ο Αλμυρός μετά την εντός έδρας αναμενόμενη ήττα από τον Ολυμπιακό Βόλου, ενώ ο Πιερικός έβγαλε ένα εκ των προτέρων χαμένο ματς από το πρόγραμμα του με την ήττα του στο Πανθεσσαλικό από τη Νίκη (3-0).

Τα αποτελέσματα

ΑΟ Σελλάνων – Φωκικός 2-0

(18’ Τζέκος, 77’ Πατσαρούχας)

ΑΟ Στυλίδας – Θησέας Αγριάς 0-1

(28’ Μπόρας)

Αχιλλέας Νεοκαισάρειας – Αναγέννηση Καρδίτσας 3-0 ά.α.

Αστέρας Ιτέας – Οικονόμος Τσαριτσάνης 2-1

(18’ Γεωργουσόπουλος, 46’ Αλεξίου – 42’ Ντούφας)