Τριάντα επτά μετάλλια η Ελλάδα στο Greece Open G1 που διεξήχθη στη Χαλκίδα

0

Το ελληνικό ταεκβοντό κατέκτησε 37 μετάλλια, εκ των οποίων έξι χρυσά, στις βαθμολογούμενες -ενόψει Τόκιο 2020- κατηγορίες ανδρών και γυναικών του διεθνούς τουρνουά Greece Open G1 που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο Κανήθου στην Χαλκίδα.

Στους αγώνες της 3ης και τελευταίας ημέρας παρευρέθηκαν ο Περιφερειάρχης Στερεάς Ελλάδας, Φάνης Σπανός και η Δήμαρχος Χαλκιδέων Έλενα Βάκα. Τιμήθηκαν μάλιστα από την Ένωση Ταεκβοντό Νοτίου Ελλάδος (ΕΤΑΝΕ), για τη συνεισφορά τους στην πραγματοποίηση του τουρνουά, το οποίο σημειωτέον έκλεισε τον κύκλο των διεθνών διοργανώσεων που γίνονται εφέτος στη χώρα μας.

Τα χρυσά μετάλλια κατέκτησαν οι Ιωάννα Κουτσού (-46κ.), Μαρία Ελένη Καραγιάννη (-53κ.), Ελένη Βασιλειάδου (62κ.), Αφροδίτη Αμερίδη (-73κ.), Νικόλαος Καλαϊτσίδης (-63κ.) και Σταύρος Τσιπούνης (-74κ.).Στο βάθρο των νικητών/ητριών ανέβηκαν και τέσσερα μέλη της Προολυμπιακής ομάδας που έχει συσταθεί από την ΕΛΟΤ και συγκεκριμένα οι Φανή Τζέλη (3η θέση, -57κ.), Ανδριάνα Ασπρογέρακα (3η θέση, -57κ.), Αθανασία Μητσοπούλου (3η θέση, -67κ.) και Λευτέρης Φακίνος (3η θέση, -58κ,.).

Η διοργάνωση, στην οποία συμμετείχαν περισσότεροι από 800 αθλητές και αθλήτριες από 31 χώρες, πραγματοποιήθηκε από την ΕΤΑΝΕ, με συνδιοργανώτρια την World Taekwondo Europe (WTE) και την υποστήριξη του Δήμου Χαλκιδέων και του ΔΟΑΠΠΕΧ.

 

Η κατάταξη των Ελλήνων:

ΓΥΝΑΙΚΕΣ
-46 κιλά: 1. Ιωάννα Κουτσού (Δαναός Ωραιοκάστρου), 2. Μαρία Φεύγα (Άτλαντας Περιστερίου), 3. Ευδοκία Τρίμμη (ΑΓΣ Καλαμάτας)
-49 κιλά: 2. Ανθούλα Σινάνη (Κουμγκάνγκ), 3. Σταυρούλα Βάμβα (ΑΣ Αιγάλεω), 3. Κατερίνα Αγγελοπούλου (Δύναμη Πάτρας)
-53 κιλά: 1. Μαρία Ελένη Καραγιάννη (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 2. Χριστιάννα Τυρολόγου (ΑΣ Βύρωνα), 3. Μαρία Τσαντέ (Θεαγένης Καλλιθέας)
-57 κιλά: 2. Φαίδρα Καλτέκη (Δίας Λάρισας), 3. Φανή Τζέλη (ΣΟΑΤ), 3. Ανδριάνα Ασπρογέρακα (ΑΣ Φωτιά)
-62 κιλά: 1. Ελένη Βασιλειάδου (Ηρακλής Άνω Τούμπας), 2. Ιωάννα-Σταυρούλα Δεσύλλα (ΑΣ Βύρωνα)
-67 κιλά: 2. Αναστασία Χριστίνα Δεληδημήτρη (ΑΣ Φωτιά), 3. Αθανασία Μητσοπούλου (Αίαντας Αγ. Δημητρίου)
-73 κιλά: 1. Αφροδίτη Αμερίδη (Αττική Δύναμη), 2. Παρασκευή Ντεμογιάννη (Ποσειδώνας Άνω Τούμπας), 3. Ευγενία Σαρρή (Αίαντας Αγ. Δημητρίου)
+73 κιλά: 2. Γραμματική Χρηστίδου (Εορδαϊκή Δύναμη), 3. Σεβαστή Γαβριηλίδου (Φίλιππος Γιαννιτσών), 3. Φρειδερίκη Μυλωνά (Ο Μακεδονικός)

ΑΝΔΡΕΣ
-54 κιλά: 2. Νικόλαος Τζάτζης (Κουμγκάνγκ), 3. Αριστείδης Κουτσός (Τόλμη Κιλκίς)
-58 κιλά: 2. Γεώργιος Ιωάννου (Άτλαντας Περιστερίου), 3. Λευτέρης Φακίνος (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 3. Κωνσταντίνος Μπεκούλης (ΑΣ Βύρωνα)
-63 κιλά: 1. Νικόλαος Καλαϊτσίδης (ΑΣ Βύρωνα), 2. Παύλος Λιότσος (Άλμπατρος), 3. Κωνσταντίνος Κατσαρός (Κρόνος), 3. Βλάσιος Πετρόπουλος (Αστραπή Πατρών)
-68 κιλά: 3. Ιωάννης Καλαμούτης (ΑΣ Φωτιά)
-74 κιλά: 1. Σταύρος Τσιπούνης (ΑΣ Γαία), 3. Γεώργιος Ροδίτης (Αθλοφόρος)
-87 κιλά: 3. Χριστόφορος Καλλιφώνης (Αίαντας Αγ. Δημητρίου)
+87 κιλά: 2. Σταμάτιος Τάραμας (ΑΣ Κολωνού Αλαίσκας), 3. Γεώργιος Μπιλάλης (Αστέρας Λουτρακίου)

Κοινοποίηση.

Αφήστε μια απάντηση