«Πληγώθηκε» και πάλι στο τέλος

Για ένα ακόμη παιχνίδι η Λαμία κρατούσε τη νίκη, αλλά λίγο πριν το τέλος δέχτηκε την ισοφάριση. Ο Αστέρας Τρίπολης απέσπασε το βαθμό στο ΔΑΚ της φθιωτικής πρωτεύουσας, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Super League το βράδυ της Δευτέρας, αφήνοντας την πίκρα στο στρατόπεδο των γηπεδούχων.

Σε ένα παιχνίδι, που είχε γρήγορο ρυθμό στα πρώτα του λεπτά, αλλά όχι φάσεις, οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτυ μόλις στο 13’. Ο Βαλιέντε προσπάθησε να διώξει με τάκλιν, με τη μπάλα να βρίσκει στο χέρι του. Μετά τη συμβουλή του VAR, θεωρήθηκε πως το χέρι ήταν σε φυσική θέση και το ματς συνεχίστηκε κανονικά.

Η Λαμία είχε διάθεση αλλά δεν κατάφερε να τη μετουσιώσει σε κάποια μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο, γι’ αυτό και περιορίστηκε σε σουτ που δεν απείλησαν τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Συγκεκριμένα ο Σκόνδρας στο 23’ έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ το σουτ του Δημούτσου στο 37’ κόντραρε στους αμυντικούς του Αστέρα.

Παρά τον καλό ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο, η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 61’ με κεφαλιά του Σουάρεζ να περνά ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Τη λύση για τους «κυανόλευκους» έδωσε στο 64’ ο νεοεισελθών Μπιανκόνι, ο οποίος μετά από ωραίες εναλλαγές της μπάλας από τους γηπεδούχους, μπήκε στην μεγάλη περιοχή κι εκμεταλλευόμενος την κακή έξοδο του Παπαδόπουλου, άνοιξε το σκορ για τη φθιωτική ομάδα με κοντινό πλασέ.

Εκπληκτικό βολέ στην κίνηση από τον Ιγκλέσιας στο 78’ πέρασε ξυστά πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι του Θεοδωρόπουλου.

Στο 87’ ο ίδιος παίκτης κέρδισε πέναλτυ από μαρκάρισμα του Αντέτζο και μετά τη συμβολή του VAR, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 στο 90’.

Το αδύναμο σουτ του Σάσσι στο 93’ δεν ήταν δυνατό να απειλήσει τον τερματοφύλακα του Αστέρα, ο οποίος μπλόκαρε, και κάπως έτσι η Λαμία απώλεσε δύο πολύτιμους βαθμούς στην έδρα της.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Λαμία (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Βάντερσον, Πλιάτσικας (10’ Βύντρα), Αντέτζο, Σκόνδρας, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Ρόμανιτς, Τιρόνε (60’ Μπιανκόνι), Βασιλόγιαννης, Καραμάνος (92’ Σάσσι).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Σουάρεζ, Μαρτίνεζ, Πασαλίδης, Βλάχος, Ριέρα (46’ Ρέγκις), Μουνάφο, Βαλιέντε (65’ Ιγκλέσιας), Τασουλής (74’ Αντζουλάς), Φερνάντεζ, Τζορέκι.