Απώλεσε ευκαιρίες και δυο βαθμούς η Λαμία

0

Την ευκαιρία να φύγει με τη νίκη από τα Πηγάδια έχασε η Λαμία, η οποία ήρθε ισόπαλη χωρίς σκορ με την Ξάνθη για την 24η αγωνιστική της Super League το απόγευμα του Σαββάτου. Κι όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν τουλάχιστον δυο καλές στιγμές στο ματς για να φύγουν με το τρίποντο και να αναρριχηθούν στη βαθμολογία.

Πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 4’ για τους γηπεδούχους, με ένα σουτ του Καμαρά από κοντά, το οποίο μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος. Κάκιστο ματς στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με την Ξάνθη να διατηρεί μια αναιμική υπεροχή και τους φιλοξενούμενους να αρκούνται στο να κλείνουν επιτυχώς τους κενούς χώρους. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μην σημειωθεί κάποια άλλη αξιόλογη φάση στο πρώτο μέρος.

Πρώτη καλή στιγμή για τη Λαμία στο 55’ σε ένα δεύτερο ημίχρονο με εντελώς διαφορετικό ρυθμό. Ο Καραμάνος έφυγε στην κόντρα και πάσαρε δεξιά στον Βιγιάλμπα, ο οποίος έπιασε το συρτό σουτ που μπλόκαρε εύκολα ο Αμπάντ.

Μεγάλη ευκαιρία και πάλι για τους «κυανόλευκους» δύο λεπτά αργότερα. Η μπάλα κατέληξε στον Νιάσε, μετά από κόρνερ, στο πίσω δοκάρι κι αυτός με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ από ευνοϊκή θέση.

Νέα τεράστια ευκαιρία για τη Λαμία στο 70’. Ο Νιάσε πέρασε ωραία για τον Καραμάνο, αλλά αυτός δεν πρόλαβε να τσιμπήσει την μπάλα προ του Αμπάντ. Ο Σάλιακας έγινε αποδέκτης της στο ύψος του πέναλτυ, αλλά το σουτ του κόντραρε στον Καρασαλίδη.

Ένα φάουλ του Ντζουρίτσκοβιτς στο 75’, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έφυγε ψηλά άουτ, ενώ το μακρινό σουτ του Εντουάρντο τρία λεπτά αργότερα, η μπάλα και πάλι ψηλά άουτ.

Ανεπανάληπτη ευκαιρία και πάλι για τους φιλοξενούμενους στο 79’. Ο Μπεχαράνο πάσαρε έξοχα από αριστερά στο κέντρο του γηπέδου για τον Σάλιακα, ο οποίος έφυγε πίσω απ’ τη σέντρα και βγήκε σε θέση τετ α τετ, αλλά κατάφερε να στείλει τη μπάλα με πλασέ πάνω στον τερματοφύλακα της Ξάνθης.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι ανήκει στους γηπεδούχους, όταν στο 86’ ο Ντζουρίτσκοβιτς στόπαρε και σούταρε με τη μία από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Θεοδωρόπουλος έπεσε αλλά το σουτ σταμάτησε στο δεξί του δοκάρι. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κοβάτσεβιτς έστειλε ψηλά άουτ τη μπάλα από το ύψος του πέναλτυ για να μείνει έτσι το 0-0.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Ξάνθη (Γ. Παράσχος): Αμπάντ, Σόσα, Κασάδο, Καρασαλίδης, Μπαξεβανίδης, Εντουάρδο (78’ Ντε Αμορίμ), Μουλέν, Καμαρά (73’ Κοβάτσεβιτς), Στάρτζεον, Κάστρο, Φοσέ (53’ Ντζουρίτσκοβιτς).

Λαμία (Ά. Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρας, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Ασίγκμπα, Μπεχαράνο, Νιάσε, Βασιλόγιαννης (87’ Σάσσι), Δημούτσος (81’ Τιρόνε), Βιγιάλμπα (65’ Σάλιακας), Καραμάνος.