Share on email
Email
Share on print
Εκτύπωση

Την πρόκριση για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο Ολυμπιακός, παρά το γεγονός ότι πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ 0-1 υπέρ της Λαμίας. Παίκτης «κλειδί» ο Βαλμπουενά, ο οποίος πήρε απ’ το χέρι τους «ερυθρόλευκους» και με 3 ασίστ οδήγησε την ομάδα του στην επόμενη φάση.

Καλός ο ρυθμός από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τον Ολυμπιακό να θέλει από νωρίς να πάρει τα ηνία και να επιβάλει τον ρυθμό του. Στο 4’ ο Γκασπάρ βρέθηκε πεσμένος στη μεγάλη περιοχή των φιλοξενουμένων, σε διεκδίκηση της μπάλας με τον Βάντερσον, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί στο παιχνίδι.

Ευκαιρία για τους Φθιώτες στο 6’. Ο Βάντερσον γύρισε από αριστερά στο ύψος του πέναλτυ, με τον Καραμάνο να προσπαθεί να κάνει το τακουνάκι, όμως μετά από κόντρα στον Σισέ ο Αλέν μπλόκαρε.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο επόμενο λεπτό. Ο Τσιμίκας πρόλαβε και τσίμπησε την μπάλα προ του Κάχριμαν, ο Χασάν έγινε αποδέκτης της αλλά σε κενή εστία την έστειλε πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι.

Νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο 11’. Ο Μασούρας έγινε αποδέκτης της μπάλας στη μεγάλη περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε έδιωξε ο τερματοφύλακας της Λαμίας. Στο 22’ ο Φορτούνης σούταρε έξω από την περιοχή με το αριστερό, με την μπάλα να κοντράρει στον Τζανετόπουλο και να περνάει κόρνερ.

Νέες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων στο 32’. Ο Ασίγκμπα πέφτοντας στην περιοχή βρήκε τη μπάλα με το χέρι και πάλι ο Κουτσιαύτης θεώρησε πως δεν υπάρχει παράβαση.

Στο 44’ η Λαμία «πάγωσε» το «Καραϊσκάκης». Ο Τιρόνε εκτέλεσε ωραία το φάουλ από δεξιά κι ο Αντέτζο βρήκε την μπάλα στην κίνηση και με προβολή άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Πρώτη καλή φάση στο δεύτερο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό στο 53’. Μετά από διαδοχικά κόρνερ, ο Βαλμπουενά εκτέλεσε από δεξιά κι ο Ελ Αραμπί πήρε τη γυριστή κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ξυστά από τη συμβολή των δοκών του Κάχριμαν.

Στο 57’ ο Γκασπάρ γέμισε στην περιοχή για τον Βαλμπουενά, ο οποίος στόπαρε κι έπιασε το εντυπωσιακό ψαλιδάκι, με τον Σέρβο τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων να διώχνει στη δεξιά του γωνία.

Τρία λεπτά αργότερα η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά κι ο Χασάν με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι σημείωσε το 1-1.

Σα να μην έφτανε αυτό για τη Λαμία, στο επόμενο λεπτό έμεινε με δέκα παίκτες, όταν ο Ρόμανιτς δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο σε μονομαχία με τον Γκιλιέρμε.

Στο 71’ ο Χασάν πάσαρε εκπληκτικά για τον Ελ Αραμπί ο οποίος εξ επαφής νικήθηκε από τον Κάχριμαν και μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Χασάν έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι. Στην εξέλιξη της φάσης ο Βαλμπουενά σέντραρε περίτεχνα από δεξιά κι ο Σισέ με καρφωτή κεφαλιά έδωσε προβάδισμα στο σκορ για τον Ολυμπιακό.

Στο 77’ οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν και τρίτο γκολ. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε και πάλι από δεξιά για τον Σισέ, ο οποίος με κεφαλιά «καθάρισε» την υπόθεση πρόκριση για τους Πειραιώτες.

Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 80’. Ο Μορ πλάσαρε από θέση βολής, αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Στο 86’ ο Ελ Αραμπί έγινε αποδέκτης της μπάλας, μετά από κόντρες, αλλά το σουτ που επιχείρησε από θέση τετ α τετ απέκρουσε Κάχριμαν.

Το μόνο που κατάφερε η Λαμία ήταν να μειώσει στο 90’ με πέναλτυ. Ο Νιάσε μπήκε στην περιοχή από αριστερά κι ο Σισέ τον ανέτρεψε. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Βιγιάλμπα, ο οποίος σημείωσε το τελικό 3-2.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Αλέν, Γκασπάρ, Σεμέδο, Σισέ, Τσιμίκας, Καμαρά, Γκιλιέρμε, Λοβέρα (46’ Ελ Αραμπί), Φορτούνης, Μασούρας (46’ Βαλμπουενά), Χασάν (78’ Μορ).

Λαμία (Άκης Μάντζιος): Κάχριμαν, Ασίγκμπα, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Βάντερσον, Νιάς, Μπουλούλης, Βασιλόγιαννης (75’ Βιγιάλμπα), Τιρόνε (65’ Σκόνδρας), Καραμάνος (65’ Σάσσι), Ρόμανιτς.