Τα κορίτσια του ομίλου πήραν την πρώτη θέση στο ομαδικό

Share on print
Εκτύπωση

Πρωταθλήτριες Ελλάδος στο ομαδικό, αναδείχθηκαν οι Παγκορασίδες του Αθλητικού Όμιλου Ξιφασκίας Χαλκίδας.

Τα “Χρυσά” κορίτσια της Χαλκίδας, παίζοντας με ψυχή, κατάφεραν να επικρατήσουν των αντιπάλων τους, φτάνοντας πρώτες στους 45 πόντους. Οι πρωταθλήτριες του Ομίλου της Χαλκίδας ήταν οι εξής τέσσερις: Ευθυμιάδη Άννα, Μαρία – Ελένη Περήφανου, Ελισάβετ Μπιθυμήτρη και Δέσποινα Αθηναίου.
Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα πραγματοποιήθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο «Γιάννης Δημητριάδης» στο Αθλητικό και Πολιτιστικό Πάρκο Νέας Μάκρης το Σάββατο 12 και τη Κυριακή 13 Ιουνίου. Το Σάββατο πραγματοποιήθηκαν οι ατομικοί αγώνες, ενώ την Κυριακή διεξήχθησαν τα ομαδικά.

Πέραν της ομαδικής διάκρισης, υπήρξε και ατομική διάκριση για τον Όμιλο καθώς, το Χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε, η Ελισάβετ Μπιθυμήτρη. Όπως δηλώνει και ο προπονητής της Δημήτρης Βασιλάκος,” ήταν το καλύτερο αποτέλεσμα στον πρώτο αγώνα της χρονιάς”. Επιπλέον, η Δέσποινα Αθηναίου στην ίδια κατηγορία κατέκτησε την 6η θέση.