Email
Share on print
Εκτύπωση

Έγραψε ιστορία η Ελληνίδα τενίστρια , για πρώτη φορά στα ημιτελικά!

Το εισιτήρια για τα ημιτελικά του Roland Garros κατέκτησε η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, επικρατώντας με 2-0 σετ της Πολωνής μέχρι πρότινος κατόχου του τροπαίου, Σβίατεκ, γράφοντας ιστορία με την πρόκριση στους “4” του Grand Slam. Στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει την Τσέχα Kρεϊτσίκοβα το απόγευμα της Πέμπτης.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε όπως θα ήθελε η Σβίατεκ, παίρνοντας το μπρέικ από τη Σάκκαρη, κάνοντας το 2-0. Η Ελληνίδα βρήκε άμεσα λύση, μειώνοντας το σκορ και στη συνέχεια ισοφαρίζοντας σε 2-2-. Το τέταρτο γκέιμ κράτησε περίπου 8 λεπτά, με την Πολωνή να χάνει τρεις φορές την ευκαιρία να το τελειώσει.

Στη συνέχεια η Σβίατεκ πήρε εκ νέου προβάδισμα, με την Σάκκαρη να απαντά άμεσα κάνοντας το 3-3. Η Σβίατεκ κάνοντας άψογα σερβίς πέρασε μπροστά, με την Μαρία να απαντά με το ίδιο “νόμισμα” κάνοντας την ανατροπή και το 5-4.

Η Σβίατεκ ξεκίνησε ιδανικά το πρώτο σετ, φτάνοντας με μπρέικ γρήγορα στο 2-0. Η Σάκκαρη απάντησε και ισοφάρισε σε 2-2, με το τέταρτο γκέιμ να κρατά σχεδόν 8 λεπτά και αφού νωρίτερα έσωσε τρεις ευκαιρίες να το τελειώσει η Σβίατεκ.

Παίρνοντας το σερβίς η Ελληνίδα πρωταθλήτρια δεν έχασε την ευκαιρία που της δόθηκε για τη νίκη στο πρώτο σετ, ολοκληρώνοντας την “δουλειά”, επικρατώντας με 6-4, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση.

Ξεκίνημα με Μπρέικ

Με την ψυχολογία με το μέρος της η Σάκκαρη ξεκίνησε το 2ο σετ όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο. Έκανε μπρέικ, κρατώντας με εμφατικό τρόπο το σερβίς της, κάνοντας το 2-0. Στο σημείο αυτό, η Πολωνή ζήτησε ιατρικό τάιμ άουτ, για να επιστρέψει μετά από περίπου δέκα λεπτά με δεμένο τον δεξιό μηρό. Η διακοπή «φρέναρε» λίγο το ρυθμό της Ελληνίδας τενίστριας, αλλά με «όπλο» το εξαιρετικό σερβίς κράτησε το προβάδισμα και έκλεισε (με το τρίτο match point) το θρίαμβό της, σε μία ώρα και 35 λεπτά.

Η Μαρία Σάκκαρη είναι η καλύτερη (βάσει κατάταξης, αλλά και απόδοσης στο τουρνουά) από τις τέσσερις τενίστριες των ημιτελικών και πλέον έχει κάθε δικαίωμα να ονειρεύεται την κορυφή. Πριν από αυτό, βέβαια, θα πρέπει να ξεπεράσει στον ημιτελικό το εμπόδιο της Τσέχας Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα (Νο 33 στην παγκόσμια κατάταξη), η οποία νωρίτερα επικράτησε της 17χρονης Αμερικανίδας Κόκο Γκοφ με 7-6, 6-3. Οι δυο τους είχαν αναμετρηθεί νωρίτερα φέτος στο Ντουμπάι, με την Κρεϊτσίκοβα να παίρνει τη νίκη με 6-2, 7-6, αλλά τη δεδομένη στιγμή η Σάκκαρη έχει νικήσει και τις δύο περσινές φιναλίστ του τουρνουά και παίζει το καλύτερο τένις της καριέρας της.