Καρπενήσι: Εκδημία Ιερέως π. Χρυσοστόμου Καλύβα

Η εξόδιος ακολουθία του μακαριστού λευίτη τελέσθηκε τη Δευτέρα 16 Αυγούστου

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Εκτύπωση

Η Iερά Μητρόπολη Καρπενησίου μετά βαθυτάτης κατ’ άνθρωπον θλίψεως, ανήγγειλε την προς Κύριον εκδημία του αιδεσιμωτάτου π. Χρυσοστόμου Καλύβα του Ευαγγέλου, ανήμερα της εορτής της Κοιμήσεως της Θεοτόκου.

Ο μακαριστός ιερέας της γεννήθηκε στο Στένωμα Ευρυτανίας, το 1925. Υπήρξε απόφοιτος του Κατωτέρου Εκκλησιαστικού Φροντιστηρίου Καρδίτσας. Παντρεύτηκε με την Δαφνούλα Παπασπύρου, με την οποία απέκτησε πέντε τέκνα: τον Κωνσταντίνο, τη Χαρίκλεια, το Δημήτριο, τη Σπυριδούλα και τη Φανή. Χειροτονήθηκε διάκονος στις 6/12/1952 και πρεσβύτερος στις 8/3/1953 από το μητροπολίτη Ναυπακτίας και Ευρυτανίας κυρό Χριστοφόρο.

Διορίστηκε αρχικά εφημέριος Παπαρουσίου (μέχρι τις 4/5/1961) και στη συνέχεια από 5/5/1961 μέχρι 19/2/1996 μετατέθηκε στη γενέτειρά του, το Στένωμα Ευρυτανίας. Στις 16/2/1989, ο μητροπολίτης Καρπενησίου κυρός Νικόλαος, του απένειμε το οφίκιο του Οικονόμου, εκτιμώντας την πολυετή προσφορά του στην τοπική Εκκλησία. Στις 19/2/1996 συνταξιοδοτήθηκε έχοντας συμπληρώσει 43 έτη και 11 μήνες ιερατικής διακονίας.

Η εξόδιος ακολουθία του μακαριστού λευίτη τελέσθηκε τη Δευτέρα 16 Αυγούστου στη γενέτειρά του, στο Στένωμα Ευρυτανίας

Η Iερά Μητρόπολη Καρπενησίου μετά βαθυτάτης κατ’ άνθρωπον θλίψεως, ανήγγειλε την προς Κύριον εκδημία του αιδεσιμωτάτου π. Χρυσοστόμου Καλύβα του Ευαγγέλου, ανήμερα της εορτής της Κοιμήσεως της Θεοτόκου.

Ο μακαριστός ιερέας της γεννήθηκε στο Στένωμα Ευρυτανίας, το 1925. Υπήρξε απόφοιτος του Κατωτέρου Εκκλησιαστικού Φροντιστηρίου Καρδίτσας. Παντρεύτηκε με την Δαφνούλα Παπασπύρου, με την οποία απέκτησε πέντε τέκνα: τον Κωνσταντίνο, τη Χαρίκλεια, το Δημήτριο, τη Σπυριδούλα και τη Φανή. Χειροτονήθηκε διάκονος στις 6/12/1952 και πρεσβύτερος στις 8/3/1953 από το μητροπολίτη Ναυπακτίας και Ευρυτανίας κυρό Χριστοφόρο.

Διορίστηκε αρχικά εφημέριος Παπαρουσίου (μέχρι τις 4/5/1961) και στη συνέχεια από 5/5/1961 μέχρι 19/2/1996 μετατέθηκε στη γενέτειρά του, το Στένωμα Ευρυτανίας. Στις 16/2/1989, ο μητροπολίτης Καρπενησίου κυρός Νικόλαος, του απένειμε το οφίκιο του Οικονόμου, εκτιμώντας την πολυετή προσφορά του στην τοπική Εκκλησία. Στις 19/2/1996 συνταξιοδοτήθηκε έχοντας συμπληρώσει 43 έτη και 11 μήνες ιερατικής διακονίας.

Η εξόδιος ακολουθία του μακαριστού λευίτη τελέσθηκε τη Δευτέρα 16 Αυγούστου στη γενέτειρά του, στο Στένωμα Ευρυτανίας

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΣΤΕ