Αλπικό Σκι: Χάλκινος ο Γιάννης Πρώιος στο Μαυροβούνιο

Δίαθλο – IBU Cup: Ατομικό ρεκόρ από τον Νίκο Τσουρέκα

22 Δεκεμβρίου 2021

του/της Θεοφανία Μίγκου

Ο Γιάννης Πρώιος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, στο διεθνή αγώνα αλπικών που διεξάγεται στο Κολαζήν του Μαυροβουνίου. Με συνολικό χρόνο 1:24.73 και 55,14 βαθμούς FIS στο αγώνισμα της τεχνικής κατάβασης, ο πρωταθλητής μας από την Καστοριά κατέκτησε ένα ακόμα μετάλλιο.

Πολύ καλές ήταν και οι επιδόσεις του Αστέρη Μπάκα που στα δύο αγωνίσματα της τεχνικής κατάβασης κατετάγη 6ος και πέτυχε 59,67 και 55,33 βαθμούς, που αποτελούν ατομικό ρεκόρ συγκομιδής βαθμών FIS.

Ο Νίκος Τσουρέκας είχε την καλύτερη επίδοση στη 3η σειρά αγώνων του πρωταθλήματος IBU Cup που διεξήχθει στο Obertilliach της Αυστρίας (10-19/12). Ο Μετσοβίτης πρωταθλητής του διάθλου, στο αγώνισμα των 10 χλμ. κατετάγη 81ος (με χρόνο 26:57.7 και 3 άστοχες βολές) στους 117 αθλητές που τερμάτισαν τον αγώνα. Ο Τσουρέκας έκανε νέο ατομικό ρεκόρ βαθμών IBU και βελτίωσε τη διεθνή του κατάταξη.

Ο Απόστολος Αγγέλης με 4 άστοχες βολές κατέλαβε την 103η θέση.

Οι αθλητές μας θα συνεχίσουν τους αγώνες διάθλου στο νέο έτος, λαμβάνοντας μέρος στα IBU Cup 4 και 5 που θα διεξαχθούν στο Οsrblie της Σλοβακίας από 5 εως 15 Ιανουαρίου 2022.