Δύο χάλκινα μετάλλια με τον Απόστολο Κατηγιάννη

Παγκόσμιο Κύπελλο Masters της χιονοδρομίας

18 Μαρτίου 2022

του/της Newsroom

Με δύο χάλκινα μετάλλια και πολύ καλές εμφανίσεις επέστρεψαν από το Ζάγκρεμπ οι Έλληνες χιονοδρόμοι του αλπικού σκι, που αγωνίσθηκαν στο Παγκόσμιο Κύπελλο Masters, που έγινε στην Κροατία.

Ο Απόστολος Κατηγιάννης κατέκτησε δύο χάλκινα μετάλλια στην κατηγορία Α3, στο γιγαντιαίο και στο σλάλομ, με 374,15 και 320,21 βαθμούς FIs αντίστοιχα.

Ο Θωμάς Αχτσής στην κατηγορία Α6 κατετάγη 12ος μεταξύ 26 αθλητών με 266,58 βαθμούς FIS στο σλάλομ και 19ος με 304,30 βαθμούς στο γιγαντιαίο.

Τα αγωνίσματα ήταν νυχτερινά και διεξήχθησαν στην ίδια πίστα όπου έγινε και το World Cup των γυναικών, λίγες μέρες νωρίτερα. Το χιόνι ήταν παγωμένο και ο αγώνας ιδιαίτερα απαιτητικός, με τους δύο αθλητές μας να κάνουν πολύ καλές εμφανίσεις, μετά από δύο χρόνια απουσίας, λόγω της πανδημίας του κορονοϊού.