Οι κληρώσεις Λεβαδειακού και Λαμίας στο Κύπελλο Ελλάδας

Την ΑΕΚ, τον Απόλλων Λάρισας αλλά και τον Βόλο θα βρει μπροστά της η Λαμία στην προσπάθειά της για πρόκριση στον επόμενο γύρω του θεσμού του Κυπέλλου Ελλάδος. Αντίθετα ο Λεβαδειακός κληρώθηκε με Ολυμπιακό Π., Παναχαϊκή και Άρη Αβάτου.

Την ΑΕΚ, τον Απόλλων Λάρισας αλλά και τον Βόλο θα βρει μπροστά της η Λαμία στην προσπάθειά της για πρόκριση στον επόμενο γύρω του θεσμού του Κυπέλλου Ελλάδος. Αντίθετα ο Λεβαδειακός κληρώθηκε με Ολυμπιακό Π., Παναχαϊκή και Άρη Αβάτου.

Η ομάδα της Φθιώτιδας θα φιλοξενηθεί αρχικά από την ΑΕΚ στην Αθήνα, ύστερα θα υποδεχθεί την ομάδα του Βόλου στο ΔΑΚ και στην τελευταία αγωνιστική του ομίλου θα πάει στην Λάρισα για να αναμετρηθεί με τον τοπικό Απόλλωνα.

Στα αξιοσημείωτα της κλήρωσης, το μεγάλο ντέρμπι της συμπρωτεύουσας που προέκυψε στον τέταρτο όμιλο, μεταξύ ΠΑΟΚ και Άρη.

Αναλυτικά οι όμιλοι:

1ος όμιλος: Ατρόμητος, ΠΑΣ Γιάννινα, Ηρακλής, Θύελλα Καμαρίου

2ος όμιλος: ΑΕΚ, Λαμία, Απόλλων Λάρισας, Βόλος

3ος όμιλος: Παναιτωλικός, Παναθηναϊκός, Κισσαμικός, ΟΦ Ιεράπετρας

4ος όμιλος: ΠΑΟΚ, Άρης, Εργοτέλης, Αήττητος Σπάτων

5ος όμιλος: Ολυμπιακός, Λεβαδειακός, Παναχαϊκή, Άρης Αβάτου

6ος όμιλος: Αστέρας Τρίπολης, Απόλλων Σμύρνης, Τρίκαλα, Απόλλων Παραλιμνίου

7ος όμιλος: Ξάνθη, ΟΦΗ, Κασσιόπη, Νίκη Βόλου

8ος όμιλος: Πανιώνιος, Λάρισα, Απόλλων Πόντου, Ηρόδοτος

Υπενθυμίζεται πως από κάθε όμιλο προκρίνονται οι δυο πρώτοι, ενώ προβλέπονται τρεις αγωνιστικές. Εξάλλου, το σύστημα διεξαγωγής των αγώνων της φάσης των ομίλων διασφαλίζει ρητώς ότι οι ομάδες της Super League θα δώσουν δύο αγώνες εκτός έδρας και έναν εντός έδρας, και οι υπόλοιπες ομάδες θα δώσουν δύο αγώνες εντός έδρας και έναν αγώνα εκτός έδρας, με τον εξής κλειδάριθμο:

1η Αγωνιστική: 1Χ2 – 4Χ3

2η Αγωνιστική: 3Χ1 – 2Χ4

3η Αγωνιστική: 3Χ2 – 4Χ1

Δηλαδή, την 1η αγωνιστική (25-27 Σεπτεμβρίου) παίζει ο 1ος με τον δεύτερο του ομίλου (πρώτα αναφέρεται ο γηπεδούχος) και ο 3ος με τον 4ο. Στη 2η αγωνιστική (30-31 Οκτωβρίου) ο 3ος με τον 1ο και ο 2ος με τον 4ο, ενώ στην 3η αγωνιστική (4-6 Δεκεμβρίου) αναμετρώνται ο 3ος με τον 2ο και ο 4ος με τον 1ο.

Το πρόγραμμα της φάσης των ομίλων:

1η Αγωνιστική: 25-26-27/9/2018

2η Αγωνιστική: 30-31/10/2018 και 01/11/2018

3η Αγωνιστική: 4-5-6/12/2018

1ος όμιλος

1η αγωνιστική

Aτρόμητος-ΠΑΣ Γιάννινα

Θύελλα Καμαρίου-Ηρακλής

2η αγωνιστική

Ηρακλής-Ατρόμητος

ΠΑΣ Γιάννινα-Θύελλα Καμαρίου

3η αγωνιστική

Ηρακλής-ΠΑΣ Γιάννινα

Θύελλα Καμαρίου-Ατρόμητος

2ος όμιλος

1η αγωνιστική

ΑΕΚ-Λαμία

Βόλος-Απόλλων Λάρισας

2η αγωνιστική

Απόλλων Λάρισας-ΑΕΚ

Λαμία-Βόλος

3η αγωνιστική

Απόλλων Λάρισας-Λαμία

Βόλος-ΑΕΚ

3ος όμιλος

1η αγωνιστική

Παναιτωλικός-Παναθηναϊκός

Ιεράπετρα-Κισσαμικός

2η αγωνιστική

Κισσαμικός-Παναιτωλικός

Παναθηναϊκός-Ιεράπετρα

3η αγωνιστική

Κισσαμικός-Παναθηναϊκός

Ιεράπετρα-Παναιτωλικός

4ος όμιλος

1η αγωνιστική

ΠΑΟΚ-Άρης

Αήττητος Σπάτων-Εργοτέλης

2η αγωνιστική

Εργοτέλης-ΠΑΟΚ

Άρης-Αήττητος Σπάτων

3η αγωνιστική

Εργοτέλης-Άρης

Αήττητος Σπάτων-ΠΑΟΚ

5ος όμιλος

1η αγωνιστική

Ολυμπιακός-Λεβαδειακός

Άρης Αβάτου-Παναχαϊκή

2η αγωνιστική

Παναχαϊκή-Ολυμπιακός

Λεβαδειακός-Άρης Αβάτου

3η αγωνιστική

Παναχαϊκή-Λεβαδειακός

Άρης Αβάτου-Ολυμπιακός

6ος όμιλος

1η αγωνιστική

Αστέρας Τρίπολης-Απόλλων Σμύρνης

Απόλλων Παραλιμνίου-Τρίκαλα

2η αγωνιστική

Τρίκαλα-Αστέρας Τρίπολης

Απόλλων Σμύρνης-Απόλλων Παραλιμνίου

3η αγωνιστική

Τρίκαλα-Απόλλων Σμύρνης

Απόλλων Παραλιμνίου-Αστέρας Τρίπολης

7ος όμιλος

1η αγωνιστική

Ξάνθη-ΟΦΗ

Νίκη Βόλου-Κασσιόπη

2η αγωνιστική

Κασσιόπη-Ξάνθη

ΟΦΗ-Νίκη Βόλου

3η αγωνιστική

Κασσιόπη-ΟΦΗ

Νίκη Βόλου-Ξάνθη

8ος όμιλος

1η αγωνιστική

Πανιώνιος-Λάρισα

Ηρόδοτος-Απόλλων Πόντου

2η αγωνιστική

Απόλλων Πόντου-Πανιώνιος

Λάρισα-Ηρόδοτος

3η αγωνιστική

Απόλλων Πόντου-Λάρισα

Ηρόδοτος-Πανιώνιος

Την ΑΕΚ, τον Απόλλων Λάρισας αλλά και τον Βόλο θα βρει μπροστά της η Λαμία στην προσπάθειά της για πρόκριση στον επόμενο γύρω του θεσμού του Κυπέλλου Ελλάδος. Αντίθετα ο Λεβαδειακός κληρώθηκε με Ολυμπιακό Π., Παναχαϊκή και Άρη Αβάτου.

Η ομάδα της Φθιώτιδας θα φιλοξενηθεί αρχικά από την ΑΕΚ στην Αθήνα, ύστερα θα υποδεχθεί την ομάδα του Βόλου στο ΔΑΚ και στην τελευταία αγωνιστική του ομίλου θα πάει στην Λάρισα για να αναμετρηθεί με τον τοπικό Απόλλωνα.

Στα αξιοσημείωτα της κλήρωσης, το μεγάλο ντέρμπι της συμπρωτεύουσας που προέκυψε στον τέταρτο όμιλο, μεταξύ ΠΑΟΚ και Άρη.

Αναλυτικά οι όμιλοι:

1ος όμιλος: Ατρόμητος, ΠΑΣ Γιάννινα, Ηρακλής, Θύελλα Καμαρίου

2ος όμιλος: ΑΕΚ, Λαμία, Απόλλων Λάρισας, Βόλος

3ος όμιλος: Παναιτωλικός, Παναθηναϊκός, Κισσαμικός, ΟΦ Ιεράπετρας

4ος όμιλος: ΠΑΟΚ, Άρης, Εργοτέλης, Αήττητος Σπάτων

5ος όμιλος: Ολυμπιακός, Λεβαδειακός, Παναχαϊκή, Άρης Αβάτου

6ος όμιλος: Αστέρας Τρίπολης, Απόλλων Σμύρνης, Τρίκαλα, Απόλλων Παραλιμνίου

7ος όμιλος: Ξάνθη, ΟΦΗ, Κασσιόπη, Νίκη Βόλου

8ος όμιλος: Πανιώνιος, Λάρισα, Απόλλων Πόντου, Ηρόδοτος

Υπενθυμίζεται πως από κάθε όμιλο προκρίνονται οι δυο πρώτοι, ενώ προβλέπονται τρεις αγωνιστικές. Εξάλλου, το σύστημα διεξαγωγής των αγώνων της φάσης των ομίλων διασφαλίζει ρητώς ότι οι ομάδες της Super League θα δώσουν δύο αγώνες εκτός έδρας και έναν εντός έδρας, και οι υπόλοιπες ομάδες θα δώσουν δύο αγώνες εντός έδρας και έναν αγώνα εκτός έδρας, με τον εξής κλειδάριθμο:

1η Αγωνιστική: 1Χ2 – 4Χ3

2η Αγωνιστική: 3Χ1 – 2Χ4

3η Αγωνιστική: 3Χ2 – 4Χ1

Δηλαδή, την 1η αγωνιστική (25-27 Σεπτεμβρίου) παίζει ο 1ος με τον δεύτερο του ομίλου (πρώτα αναφέρεται ο γηπεδούχος) και ο 3ος με τον 4ο. Στη 2η αγωνιστική (30-31 Οκτωβρίου) ο 3ος με τον 1ο και ο 2ος με τον 4ο, ενώ στην 3η αγωνιστική (4-6 Δεκεμβρίου) αναμετρώνται ο 3ος με τον 2ο και ο 4ος με τον 1ο.

Το πρόγραμμα της φάσης των ομίλων:

1η Αγωνιστική: 25-26-27/9/2018

2η Αγωνιστική: 30-31/10/2018 και 01/11/2018

3η Αγωνιστική: 4-5-6/12/2018

1ος όμιλος

1η αγωνιστική

Aτρόμητος-ΠΑΣ Γιάννινα

Θύελλα Καμαρίου-Ηρακλής

2η αγωνιστική

Ηρακλής-Ατρόμητος

ΠΑΣ Γιάννινα-Θύελλα Καμαρίου

3η αγωνιστική

Ηρακλής-ΠΑΣ Γιάννινα

Θύελλα Καμαρίου-Ατρόμητος

2ος όμιλος

1η αγωνιστική

ΑΕΚ-Λαμία

Βόλος-Απόλλων Λάρισας

2η αγωνιστική

Απόλλων Λάρισας-ΑΕΚ

Λαμία-Βόλος

3η αγωνιστική

Απόλλων Λάρισας-Λαμία

Βόλος-ΑΕΚ

3ος όμιλος

1η αγωνιστική

Παναιτωλικός-Παναθηναϊκός

Ιεράπετρα-Κισσαμικός

2η αγωνιστική

Κισσαμικός-Παναιτωλικός

Παναθηναϊκός-Ιεράπετρα

3η αγωνιστική

Κισσαμικός-Παναθηναϊκός

Ιεράπετρα-Παναιτωλικός

4ος όμιλος

1η αγωνιστική

ΠΑΟΚ-Άρης

Αήττητος Σπάτων-Εργοτέλης

2η αγωνιστική

Εργοτέλης-ΠΑΟΚ

Άρης-Αήττητος Σπάτων

3η αγωνιστική

Εργοτέλης-Άρης

Αήττητος Σπάτων-ΠΑΟΚ

5ος όμιλος

1η αγωνιστική

Ολυμπιακός-Λεβαδειακός

Άρης Αβάτου-Παναχαϊκή

2η αγωνιστική

Παναχαϊκή-Ολυμπιακός

Λεβαδειακός-Άρης Αβάτου

3η αγωνιστική

Παναχαϊκή-Λεβαδειακός

Άρης Αβάτου-Ολυμπιακός

6ος όμιλος

1η αγωνιστική

Αστέρας Τρίπολης-Απόλλων Σμύρνης

Απόλλων Παραλιμνίου-Τρίκαλα

2η αγωνιστική

Τρίκαλα-Αστέρας Τρίπολης

Απόλλων Σμύρνης-Απόλλων Παραλιμνίου

3η αγωνιστική

Τρίκαλα-Απόλλων Σμύρνης

Απόλλων Παραλιμνίου-Αστέρας Τρίπολης

7ος όμιλος

1η αγωνιστική

Ξάνθη-ΟΦΗ

Νίκη Βόλου-Κασσιόπη

2η αγωνιστική

Κασσιόπη-Ξάνθη

ΟΦΗ-Νίκη Βόλου

3η αγωνιστική

Κασσιόπη-ΟΦΗ

Νίκη Βόλου-Ξάνθη

8ος όμιλος

1η αγωνιστική

Πανιώνιος-Λάρισα

Ηρόδοτος-Απόλλων Πόντου

2η αγωνιστική

Απόλλων Πόντου-Πανιώνιος

Λάρισα-Ηρόδοτος

3η αγωνιστική

Απόλλων Πόντου-Λάρισα

Ηρόδοτος-Πανιώνιος

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *