Με χατ-τρικ του Ρονάλντο η Γιουβέντους στους “8” του Champions League

Η Γιουβέντους υποδέχθηκε την Ατλέτικο για τη ρεβάνς της ήττας του πρώτου ματς με 2-0 στο στο πλαίσιο της φάσης των 16 του Champions League και κατάφερε να πρικριθεί στα προημιτελικά της διοργάνωσης αφού φιλοδώρησε με τρία τέρματα τους “ροχιμπλάνκος”.

Μόλις στο 27ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ όταν ο Μπερναρντέσκι έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Κριστιάνο κέρδισε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ¨Γηραία Κυρία” έφτασε στην επίτευξη και δεύτερου τέρματος όταν ο Ζοάο Κανσέλο αυτή τη φορά έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Κριστιάνο και πάλι ήταν αυτός που έκανε την κεφαλιά, ο Όμπλακ μπορεί να απέκρουσε, αλλά η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή και το γκολ κατοχυρώθηκε με τη βοήθεια του goal line technology.

Εν τέλει, στο 84ο λεπτό η Γιουβέντους κέρδισε πέναλτι σε προσπάθεια του Μπερναρντέσκι όπως συνέκλινε από αριστερά. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ήταν αυτός που ανέλαβε την εκτέλεση σφραγίζοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης φθάνοντας παράλληλα στο προσωπικό του χατ-τρικ, έχονας πλεόν τα περισσότερα γκολ σε νοκ-άουτ ματς της διοργάνωσης (63), έναντι των 40 που εχει ο Λιονέλ Μέσι.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Στσέσνι, Ζοάο Κανσέλο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Σπινατσόλα (67′ Ντιμπάλα), Τζαν, Πιάνιτς, Ματουιντί, Μπερναρντέσκι, Μάντζουκιτς (80′ Κέανε), Κριστιάνο.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Άριας (77′ Βιτόλο), Χιμένες, Γκοδίν, Χουάνφραν, Σαούλ, Ρόδρι, Λεμάρ (58′ Κορέα), Κόκε, Μοράτα, Γκριεζμάν.