«Τσίμπησε» τον βαθμό η Λαμία στο Περιστέρι (βίντεο)

Σε ένα ματς χωρίς ρυθμό και χωρίς φάσεις η Λαμία κατάφερε να αποσπάσει την ισοπαλία από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των playout της Super League 1, το βράδυ του Σαββάτου 13 Ιουνίου. Κάκιστο το

Κάκιστο το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να απειλήσουν με στημένες φάσεις. Δύο απ’ αυτές ήταν αρκετές να δώσουν σε Ατρόμητο και Λαμία από ένα γκολ, τα οποία καθόρισαν και την αναμέτρηση.

Ο Βιγιάλμπα εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά στο 43’, η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Ρισβάνη για να καταλήξει στο πίσω δοκάρι στον Σασί. Αυτός γύρισε με τη μία στο ύψος του πέναλτυ για τον Αντέτζο, ο οποίος άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Στη δεύτερη καλή στιγμή του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν. Ο Γκάλο εκτέλεσε απευθείας το φάουλ από αριστερά, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Κάχριμαν να μην μπορεί να αποκρούσει και τον Ατρόμητο να σημειώνει μ’ αυτόν τον τρόπο το 1-1. Έντονα διαμαρτυρήθηκε η Λαμία για το φάουλ της ισοφάρισης, οι άνθρωποι της οποίας το έκριναν αυστηρό.

Στο ίδιο, χωρίς φάσεις, μοτίβο κινήθηκε και το δεύτερο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να ρίχνουν το βάρος στην τακτική και να μην δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις κάτω απ’ τις δύο εστίες.

Λίγο έλειψε πάντως ο Ατρόμητος να «κλέψει» το ματς στο 84’, όταν ο Γκάλο -στην τρίτη καλή στιγμή της αναμέτρησης- σέντραρε ωραία στην περιοχή από αριστερά, ο Ρισβάνης πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Μανδάς, Γκάλο, Κιβρακίδης, Γούτας, Ρισβάνης, Χαρίσης (46’ Ούμπιδες), Μπουσούλατζιτς, Ανδρούτσος (74’ Ραμπέγιο), Ντε Πo (64’ Βέλλιος), Νταβιώτης (46’ Ενσικουλού), Μανούσος (87′ Γιακουμάκης).

Λαμία (Άκης Μάντζιος): Κάχριμαν, Βάντερσον, Αντέτζο, Σκόνδρας, Βύντρα, Νιάσε, Μπεχαράνο (63’ Μπιανκόνι), Βιγιάλμπα (63’ Μπουλούλης), Ρόμανιτς (93′ Τζανετόπουλος), Καραμάνος (46’ Βασιλόγιαννης), Σασί (89′ Σάλιακας).

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας ο Βόλος νίκησε την Ξάνθη με 1-0 με γκολ του Τσαούση στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.