Παναχαϊκή – Λεβαδειακός 2-0: “Καθάρισε” ο Αραβίδης

Δεν άντεξε η ομάδα της Λιβαδειάς, και έφυγε ηττημένη από την Πάτρα.

Αν και στο πρώτο μέρος η ομάδα της Πάτρας δυσκολεύτηκε πολύ από τον μαχητικό Λεβαδειακό, κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να βρει δίχτυα και να κατακτήσει του τρεις βαθμούς. Πρωταγωνιστής της Παναχαϊκής ήταν ό Χρήστος Αραβίδης, ο οποίος πέτυχε και τα δύο τέρματα της ομάδας του.

Ένα πρώτο ημίχρονο “φωτιά” που του έλειπε μόνο το γκολ! Για να αντιληφθεί κανείς το τι διαδραματίστηκε στο πρώτο μέρος αρκεί απλά να κοιτάξει τα στατιστικά του αγώνα, καθώς η Παναχαϊκή κατέγραψε 6 τελικές, εκ των οποίων 2 στον στόχο, ενώ ο Λεβαδειακός 7 με 4, αντίστοιχα. Παρόλο το γεγονός πως έγιναν συνολικά 13 φάσεις για γκολ στο πρώτο 45λεπτο, καμία εκ των δύο ομάδων δεν βρήκε δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα. Πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήρθε στο 8′ όταν ο Τσερούτι βγήκε στην αντεπίθεση και επιχείρησε σουτ το οποίο εξουδετέρωσε ο Στογιάνοβιτς. Τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση από την ομάδα της Βοιωτίας, καθώς ο Πολλέτο βγήκε τετ-α-τετ, μη καταφέρνοντας να νικήσει τον Κολοβούρη.

Στο 18΄ λίγο έλειψε ο Λεβαδειακός να κάνει την ζημιά, όταν ο Νίλι από δεξιά, πάτησε περιοχή, σούταρε με τον τερματοφύλακα της Παναχαϊκής να του λέει και πάλι “όχι”. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν αρκετά υψηλός, και στο 24′ έπειτα από ανατροπή του Τσερούτι από τον Νίκα, οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι. Ο διαιτητής, δεν διαπίστωσε κάποια παράβαση στην φάση και άφησε τον αγώνα να συνεχιστεί. Τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους ήταν όταν ο Νίκα, βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας της Παναχαϊκής, όμως το σουτ του πέρασε αρκετά πάνω από τα δοκάρια του Κολοβούρη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην, καθώς οι γηπεδούχοι μπήκαν περισσότερο παθιασμένοι στον αγωνιστικό χώρο, καταφέρνοντας να πάρουν προβάδισμα μόλις 6 λεπτά έπειτα από την έναρξη. Ο Αραβίδης με ωραία ενέργεια, έβγαλε στον Γιούση και αυτός ανατράπηκε από τον Καραχάλιο. Ο έμπειρος επιθετικός της ομάδας της Πάτρας ανέλαβε την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών κάνοντας το 1-0. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 70′ ο “Άραβας” διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του σκοράροντας ξανά, αυτή την φορά με κεφαλιά.

Το 2-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος, με αποτέλεσμα η Παναχαϊκή να πάει στους 13 βαθμούς στην 3η θέση, ενώ από την άλλη ο Λεβαδειακός υποχώρησε στην δεύτερη θέση με 15 βαθμούς.

Παναχαϊκή: Κολοβούρης, Αποστολόπουλος, Πατάπης, Λαρρέα, Πάνος, Μουστακόπουλος, Ανάκογλου (87’ Κόκας), Γιούσης (87’ Μασούρας), Μπάτροβιτς, Τσερούτι (58’ Μαρκοπουλιώτης), Αραβίδης

Λεβαδειακός: Στογιάνοβιτς, Λιάγκας, Δημόπουλος (46’ Μεχία), Μύγας, Παναγιώτου (74’ Μαρίνος), Νίκας (74’ Βήχος), Καραχάλιος, Νίλι, Κωστή (46’ Ενομό), Πολέττο, Τζιώρας (57’ Μπιανκόνι)