Super League 2: Έτοιμος για άνοδο ο Ιωνικός-Έπεσε τρίτος ο Λεβαδειακός

Πανέτοιμος για την ιστορική επάνοδό του στη Super League έπειτα από 14 χρόνια ο Ιωνικός

19 Απριλίου 2021

του/της Newsroom

Το μεγάλο ντέρμπι της Super League 2 ανάμεσα στους δύο πρωτοπόρους του πρωταθλήματος κατέληξε στον Ιωνικό! Πανέτοιμος για την ιστορική επάνοδό του στη Super League έπειτα από 14 χρόνια απέδειξε ότι είναι ο Ιωνικός, θριαμβεύοντας και στο ντέρμπι κορυφής με διπλό ανόδου κόντρα στον Λεβαδειακό. Η ομάδα της Νίκαιας επικράτησε 2-1 με ανατροπή στην Λιβαδειά και ξέφυγε οκτώ βαθμούς από τους διώκτες του, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την πρώτη θέση.

Ο αγώνας είχε ξεκινήσει με τους καλύτερους οιωνούς για τον Λεβαδειακό, αφού ο Πολέτο μόλις στο 8΄άνοιξε το σκορ, με εξαιρετική κούρσα παράλληλα της μεγάλης περιοχής, αποφεύγοντας όποιος βρέθηκε μπροστά του και στην συνέχεια σουτάροντας τίναξε τα αντίπαλα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν ιδιαίτερη αντίσταση και πήγαν στα αποδυτήρια στο ημίχρονο με το υπέρ τους σκορ.

Ωστόσο, το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε εφιαλτικά για του Βοιωτούς και άκρως ιδανικά για την ομάδα της Νίκαιας. Ο Ματσούκας, μόλις ενάμιση λεπτό έπειτα από την είσοδο του στο παιχνίδι κατάφερε να φέρει στα ίσα τον αγώνα, σκοράροντας ένα πολύ όμορφο γκολ από αρκετά πλάγια θέση. Η ολική ανατροπή πραγματοποιήθηκε στο 81ο λεπτό με τον Μάναλη να πετυχαίνει το γκολ της νίκης για τον Ιωνικό, ένα ακόμα μετά το 80 στο πρωτάθλημα, όντας η ομάδα με τα περισσότερα γκολ σε αυτά τα σημεία του αγώνα.

Με αυτό το τρίποντο η ομάδα της Νίκαιας είναι αγκαλιά με τον τίτλο και την άνοδο στην Super League μετά από αρκετά χρόνια, ενώ στον αντίποδα η ομάδα της Βοιωτίας έχασε τεράστια ευκαιρία να μειώσει την διαφορά της από την κορυφή, διατηρώντας ελπίδες για απευθείας άνοδο.  Έπειτα από αυτή την ήττα και συνδυαστικά με τα υπόλοιπα αποτελέσματα και συγκεκριμένα με την νίκη της Ξάνθης επί του ΟΦ Ιεράπετρας με 2-1, ο Λεβαδειακός πλέον έχει συγκάτοικο την Ακριτική ομάδα στην 2η θέση της βαθμολογίας.